• Rozsvěcení vánočního stromu

• 27. 11. 2019
          • Ve čtvrtek 28. listopadu 2019 proběhne na Makovského nám. rozsvěcení vánočního stromu. U této akce samozřejmě nemůže naše škola chybět. V 18.00 hod., kdy bude vánoční strom rozsvícen, zarecitují dva naši žáci báseň Rudolfa Těsnohlídka. V 18.45 hod. podpoří předvánoční atmosféru svým vystoupením školní sbor ROSA. V 16.30 hod. bude zahájen vánoční jarmark, na kterém budou k zakoupení výrobky žáků naší školy. Těšíme se, že nás i celou akci přijdete podpořit!

• Chemická olympiáda

• 25. 11. 2019
          • Minulý týden se konalo školní kolo chemické olympiády. Z devátých ročníků se zúčastnilo 19 žáků. Jako první se umístila Opravilová Jolana, na druhém až třetím sdíleném místě se se stejným počtem bodů umístili Masár Filip a Růžička Daniel. Tito tři postupují do druhého kola, které se bude konat na Střední průmyslové škole chemické, Brno dne 10.12.2019. Našim třem reprezentantům budeme všichni držet palce!

• Beseda s Ivonou Březinovou

• 21. 11. 2019
          • Dnes 21. 11. 2019 měli žáci i učitelé naší školy možnost setkat se s výjimečným člověkem - spisovatelkou IVONOU BŘEZINOVOU. Poutavě vyprávěla o tom, jak píše své knihy, rozebrala problematiku závislostí, autismu i jiných handicapů. Vyprávěli jsme si o nebezpečných situacích jako jsou laviny, ztroskotání lodě, pobyt na poušti nebo v džungli. Věříme, že toto nevšední setkání motivovalo děti k četbě jejich knih a některé možná i k samotné tvůrčí práci.

• Netradiční hodina angličtiny

• 19. 11. 2019
          • „Paní učitelko, myslíte, že bychom se s tím, co už umíme, domluvili s nějakým Angličanem?“ zeptali se před několika týdny páťáci v angličtině. A tak jsme si řekli, že to zkusíme a jednoho Angličana jsme si pozvali do hodiny na návštěvu. William si sice pro nás připravil prezentaci, ale největší část hodiny jsme stejně strávili otázkami ze strany dětí. Dověděli jsme se, odkud přesně pochází, kolik má sourozenců nebo jaké předměty se mu líbily ve škole. Také jsme Williama potrápili několika českými jazykolamy. Na konci hodiny jsme si již všichni byli jistí, že bychom se v Anglii seznámit dovedli :)

• Virtuální realita

• 14. 11. 2019
          • Ocitnout se z nenadání na povrchu Měsíce, procházet se po něm a zkoumat každičký kráter. Dostat se na oběžnou dráhu Neptunu a uvědomit si, jak daleko jsme od naší planety. Zkontrolovat si důkladně každičkou kost v lidském těle, zjistit, jak vše funguje a jako zkušený chirurg provádět operaci.

Pomocí výuky skrze virtuální realitu si žáci pátých tříd budou moci v průběhu listopadu a prosince vše vyzkoušet. Žáci tak v rámci hodin přírodovědy a vlastivědy vyzkouší různorodé aktivity, které pokrývají několik témat ze zmíněných předmětů. Žáci tak mají možnost prozkoumat místa, na která se zatím v reálném světě nedostanou. Aktivním prožitkem tak budou moci děti tématům lépe porozumět a mnohé si i pamatovat.

• Osvětim

• 14. 11. 2019
          • Osvětim 2019

V pondělí 18. 11. 2019 čeká žáky 8. a 9. ročníků exkurze do Osvětimi. Toto místo je známé svou temnou historií spojenou s holocaustem. Děti navštíví areál Auschwitz I sloužící původně jako politický tábor a Auschwitz II – Březinka, který sloužil jako vyhlazovací tábor. Obě místa jsou velmi působivá, mají svůj genius loci. Věříme, že se žáci vrátí plni dojmů a v budoucnu nedovolí, aby se historie opakovala.

• Projekt Maják

• 13. 11. 2019
          • Dne 31. 10. žáci šestých ročníků navštívili ZŠ Měšťanská, kde se mohli v rámci projektu Maják seznámit s moderními metodami pozorování fyzikálních a chemických jevů. Vyzkoušeli si změřit teplotu pomocí sady PASCO, pohráli si s pH látek, vytiskli si 3D model a sestavili a naprogramovali si Lego roboty. Celá návštěva se odehrála v tvořivém a badatelském duchu, děti spolu velmi pěkně spolupracovaly a vzájemně si pomáhaly.

Více zde: https://www.zsmestanska.cz/majak-zs-jana-babaka/

• Akce našich druháčků

• 12. 11. 2019
          • Druháčci v knihovně

Naši druháčci navázali spolupráci s místní pobočkou Knihovny Jiřího Mahena.

Se zájmem si poslechli pořad o opičce Rozárce, který je s knihovnou seznámil, rozhlédli se zde a vypůjčili si své první knížky. Někteří sem již chodí se svými rodiči, jsou ale děti, které do knihovny zavítaly poprvé a moc se jim líbila široká nabídka knížek, komiksů a časopisů.

Jezírko - program "Mravenčí desatero"

Dostat se na výukový program na Lipku je skoro zázrak. Přesto se to letos podařilo a druháčci se tak mohli seznámit se životem mravenců. Během krásného dopoledne prozkoumali, čím se živí, zahráli si honičku na mšice a mravence, vyrobili si vlastního mravenečka ze skořápek a nejvíc je bavilo prolézat chodbičky oblíbeného velkého mraveniště zevnitř. Program byl pestrý a vyvážený, část dne jsme strávili v lese a přesto jsme se dozvěděli spoustu zajímavého. Lipko, děkujeme!

• #jsemlaskavec

• 7. 11. 2019
          • Ve středu 13. 11. 2019 se ZŠ Jana Babáka společně s dalšími školami napříč Českou republikou zapojí do třetího ročníku Světového dne laskavosti. S podporou parlamentu školy si mohou jednotlivé třídy vymyslet dobrý skutek, který 13. 11. zrealizují. Cílem celé akce je připomenout si, jak jednoduché je druhému člověku udělat radost a jak si laskavost ve společnosti můžeme předávat. Více informací o tomto projektu najdete na webu www.laskavost.cz.